czwartek, 11 kwietnia 2019

Czy Zespół Aspergera może być dziedzictwem neandertalczyków ?Czy Zespół Aspergera może być dziedzictwem neandertalczyków ?


Pytanie jest dość nietypowe - i domyślam się, że u wielu czytających może pójść para z uszu łącznie z zaprzeczenie z wyparciem. Okazuje się jednak, że nasze pojęcie o rdzennych mieszkańcach Europy nieco "musi" się zmienić. Z grubsza nakreślam temat - wszytko jest w linkach poniżej. Można też rzec, że jest to tylko hipoteza na podstawie korelacji - nie mniej jednak - pomijając naukę jaką jest matematyka.. w całej reszcie korelacja (oraz empiryzm) odgrywa rolę.. od małej.. do całkowitej - tam gdzie nie ma modelu analitycznego, tylko jest niestety empiryczny.Tekst poniżej jest przekładem z angielskiego tekstu. Link znajduje się na dole. * * *


 Istnieje wiele teorii na temat przyczyn takich rzeczy jak Zespół Aspergera, ADHD lub Zespół Tourette'a. Kontrowersyjna, ale intrygująca teoria zwaną Neandertalską Teorią Autyzmu (NTA) oferuje unikalną perspektywę tej neuro-różnorodności jako w pełni funkcjonalnej ludzkiej odmiany.Neandertalczycy (Homo Neanderthalensis) są naszymi najbliższymi krewnymi ludzkimi i mieszkali w Eurazji 200 000 do 30 000 lat temu. Ich wygląd był podobny do naszego, ale byli niżsi i bardziej krępi, z wystającymi kośćmi policzkowymi, wystającymi grzbietami brwi i szerokimi nosami.Choć czasami uważani byli za głupich brutali (jest to błędne założenie) naukowcy odkryli, że używali narzędzi i sztuki, byli zaznajomieni z językiem i symbolami. Grzebali swoich zmarłych - na grobach kładli kwiaty. Posługiwali się również ogniem.


Sekwencje genomowe zebrane z kości neandertalczyka potwierdziły ostatnio, że współcześni ludzie (Homo Sapiens) i neandertalczycy łączą się w pary i że 1% do 4% genomów ludzi, którzy pochodzą od Europejczyków, Azjatów i innych nieafrykańczyków, pochodzi od neandertalczyków. To krzyżowanie trwało przez kilka tysięcy lat w okresie, kiedy współcześni ludzie z Afryki byli (ponownie) - ponownie migrowali w świat (w tym w Europę gdzie zamieszkiwali neandertalczycy) około 40 000 lat temu, aż neandertalczycy zniknęli ze sceny.


Ich geny prawdopodobnie pomogły nam zaadaptować się do chłodniejszego klimatu na północy, ale zgodnie z neandertalską teorią autyzmu te wpływy genetyczne mogą również manifestować się jako zaburzenie autystycznego spektrum (ASD), które jest nazwą szeregu podobnych warunków, w tym zespół Aspergera , który m.in. wpływa na interakcje społeczne, komunikację, zainteresowania i zachowania danej osoby. Hipoteza jest jednak daleka od udowodnienia i jednym z pierwszych pytań, które można zadać, jest to, że jako Afrykanie Subsaharyjscy nie mają DNA neandertalczyka, czy ASD jest w nich mniej powszechny niż u Europejczyków?


(od neandertalczyków mamy jeszcze niebieskie oczy, jasną cerę, blond i rude włosy ... oraz to co mnie skłoniło do szukania - i to na dłuuuugo przed moją diagnozą Aspergera - to to, ze ja i moja rodzina bliska (więzy krwi) mamy duże tęczówki. Ot co. Zastanawiałem się usilnie dlaczego tak jest.

Kierując się wiedzą jaką mam doszedłem do wniosku, że nie może to być pojedyncza mutacja genu - bo na całe oko, czy też na widoczną wielkość tęczówki składa się wiele genów - wniosek? To bez wątpienia jest raczej inna linia ewolucyjna , niż przypadkowa mutacja (Polecam zapoznać się z mechanizmem powstawania rogówki  w płodzie - mrozi krew w żyłach).


Zdjęcie powyżej - moje oko jest zza okularami - jestem krótkowidzem i mam soczewki które pomniejszają obraz, przy czym mam małą wadę ok. -1.5 dpt. - więc wpływu na wniosek niema. tymczasem oko bez okularów, to oko znajomej z tego samego zdjęcia - twarzami byliśmy obok siebie w jednej płaszczyźnie względem aparatu.Fakt, że osobiście znam zaledwie kilka osób z dużymi tęczówkami przełożyłem na to, że geny aktywują się rzadko...(. ...)Nie mniej jednak to doprowadziło mnie do danych, że ludzie współcześnie żyjący mają od 1 do 4% (różne publikacje) genów neandertalskich. Zacząłem tak więc czytać co faktycznie możemy dziedziczyć po nich - i w tym czasie pewne perturbacje w moim życiu osobistym spowodowały, ze dostałem diagnozę kliniczną Zespołu Aspergera. 


Złożenie ZA i Neandertalczyka do siebie nastąpiło po kolejnej konferencji nt. autyzmu - po raz któryś usłyszałem rzeczy te same, ale wypowiedziane w inny sposób. Tak więc zacząłem czytać - na samym dole jest jest masa linków( Na ich podstawie spłodzę jeszcze niejeden tekst)

Osobiście aż się dziwie, że polska scena ASD jakoś potajemnie milczy na ten temat.

Chciałbym bardzo mocno zaznaczyć, że cech ASD jest cała masa i tym bardziej cech współwystępujących - gdzie nie wszystkie muszą obok siebie występować aby należeć do spektrum autystycznego.

***

Chociaż brakuje wyczerpujących danych, odpowiedź wydaje się twierdząca. W 2011 r. Przeprowadzono badanie w Szwecji, w którym szczegółowo przeanalizowano czynniki ryzyka ASD w odniesieniu do czynników okołoporodowych i migracji. Wśród dzieci kobiet urodzonych w Afryce Subsaharyjskiej odnotowano tylko 1 przypadek zespołu Aspergera (jeden przypadek statystycznie jest do odrzucenia jako błąd pomiary... ), ale stwierdzono, że ryzyko autyzmu jest stosunkowo wysokie w przypadku 11 przypadków. Wśród Europejczyków przeciwnie, Aspergera i autyzm były znacznie bardziej równomiernie rozłożone.Ludzie z ASD różnią się od siebie tak samo jak wszyscy inni, a ich stan nie powinien być postrzegany jako niepełnosprawność, ale raczej jako inny sposób funkcjonowania. Jest to częstsze (bardziej widoczne) u chłopców i zazwyczaj charakteryzuje się możliwością skupienia na jednym interesie lub zadaniu, a także niewielką elastycznością zmiany i dużą wrażliwością na stres.Istnieje inny rozwój w kierunku dorosłości, który prowadzi do starzenia się, jeśli chodzi o umiejętności poznawcze, ale pozostaje w tyle pod względem społecznym i emocjonalnym. Poziom inteligencji jest normalny, ale testy IQ mogą wykazywać nieharmonijny profil, co oznacza bycie bardzo dobrym w jednym, ale bardzo złym w innym.Pomimo normalnego rozwoju języka istnieją poważne trudności w interakcji społecznej, które często prowadzą do wykluczenia i odrzucenia. Używanie języka jest czasem specyficzne, a słowa lub uwagi są często brane dosłownie, podczas gdy komunikacja niewerbalna stwarza trudności.Może to być spowodowane innym sposobem używania „teorii umysłu” lub „empatii poznawczej”. Aby mieć skuteczną i satysfakcjonującą rozmowę, ludzie stale tworzą w swoich umysłach (podświadomy) obraz tego, co osoba, z którą rozmawia, może myśleć i czuć. W przypadku spektrum autystycznego system ten nie działa tak szybko, lub może być przeciążony przez wszystkie sygnały, wielokrotnie sprzeczne i mylące, które stale nadajemy podczas rozmowy.


Ludzie ze spektrum autystycznego zazwyczaj mają bardzo wrażliwe zmysły. Patrząc na czaszkę neandertalczyka z dużą przestrzenią na nos, nie trudno sobie wyobrazić, że również mieli lepszy węch. Ich głowy były również większe niż współczesnych ludzi, co mogło wskazywać na bardzo dobrą pamięć, z której znana jest również właściwość Aspergera. Większe mózgi mają jednak cenę, którą neurony łączą z większymi odległościami wewnętrznymi, co może skutkować mniejszą wzajemną łącznością w mózgu. 


Neandertalczycy żyli również w małych grupach (po kilkoro osobników). Każdy z nich polował i był w stanie wykonywać samemu dużo czynności. Kobiety żyły na tych samych prawach co mężczyźni. Nie było patriarchatu. Ndrt również miał mały móżdżek co mogło się przekładać na jego sprawność manualno-ruchową względem Homo Sapiens - który miał inny sposób bycia. Ndrt malował w jaskiniach i wytwarzał narzędzia. W tekstach poniżej są tezy, że to H.S. uczył się tego od Ndrt. Kościec i wzrost były przystosowane do warunków w jakich bytował - Europa była zimną i zlodowaconą krainą. Tylko wysoki stopień organizacji umożliwiał przeżycie. Powiem teraz coś mało politycznie poprawnego - tak samo było w czasach ostatnich 2000 lat - Europa się szybciej rozwinęła względem reszty świata głownie przez surowsze warunki życia i przymus planowania, robienia zapasów na zimę i całej z tym związanej organizacji życia.Aby ustalić, czy neandertalska teoria autyzmu jest ważna, należy przeprowadzić badania w celu identyfikacji genów Aspergera i dowiedzieć się, kiedy i jak trzeba będzie opracować te geny u ludzi. Tymczasem powinniśmy traktować ASD jako część różnorodności, której potrzebuje natura, aby ten  świat w którym żyjemy był piękny.


(i te badania są prowadzone)
oryginał tekstu : 

https://spaceandai.com/project/could-aspergers-really-be-a-legacy-of-the-neanderthals/


Tak dla przyswojenia wiedzy ... i jest to z grubsza na powyższy temat : linki do zapoznania : 


1.Neanderthal Theory of Autism

https://autism.lovetoknow.com/Neanderthal_Theory_of_Autism

2. The Neanderthal theory

http://www.rdos.net/eng/asperger.htm

To jest jedno z ciekawszych i bardziej naukowych opracowań. Przy czym autor pan Leif Ekblad jest twórcą powszechnie znanego nam Aspie Quiz'u


3. Neanderthal-Derived Genetic Variation Shapes Modern Human Cranium and Brain

https://www.nature.com/articles/s41598-017-06587-0

4. Neurodiversity traits linked to Neanderthal admixture

https://osf.io/w4nh5/
https://osf.io/9t8eu/

5. Your Neanderthal Quotient and Your Personality. Uncovering the traits of the ancient Neanderthals.


https://www.psychologytoday.com/us/blog/darwins-subterranean-world/201710/your-neanderthal-quotient-and-your-personality


6. The Underrated Genius of Neanderthals

http://blogs.discovermagazine.com/crux/2017/01/24/neanderthals-underrated-genius/

7. Talk:Neanderthal admixture theory

https://en.wikipedia.org/wiki/Talk%3ANeanderthal_admixture_theory#Link_to_Bipolar_Disorder

8. The Neanderthal Theory of Autism and Asperger’s

https://autisable.com/2016/09/15/the-neanderthal-theory-of-autism-and-aspergers/

11. The anti-social mini-brains of Neanderthals

https://forbetterscience.com/2018/07/02/the-anti-social-mini-brains-of-neanderthals/

12. Our Brains Harbor “Residual Echo” of Neanderthal Gene
s
https://www.nimh.nih.gov/news/science-news/2017/our-brains-harbor-residual-echo-of-neanderthal-genes.shtml

13. Neanderthals and autistic individuals

http://franklludwig.com/neanderthal.html

14. Autism is linked to intelligence: People with 'smart genes' are more likely to have the disorder

https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-4534306/People-smart-genes-likely-autism.html

15. Skulls found in China were part modern human, part Neanderthal; possibly new species

https://www.washingtonpost.com/news/morning-mix/wp/2017/03/03/skulls-found-in-china-were-part-modern-human-part-neanderthal-possibly-new-species/?noredirect=on&utm_term=.8613c7dd0343

16. The Neanderthal correlation

https://www.nature.com/articles/453562a

17. The Neanderthal in us: new DNA data reveals that many of us are carrying Neanderthal genes

https://www.thevintagenews.com/2016/04/23/new-neanderthal-modern-human-gene-reveal-every-human/ 

18. Is THIS what killed off the Neanderthals? Scientists say our ancient cousins lacked part of the brain that helps humans communicate and adapt to change


https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-5660277/Neanderthals-died-lacked-brain-helps-humans-adapt-change.html 


19. Exclusive: Neanderthal ‘minibrains’ grown in dish

https://www.sciencemag.org/news/2018/06/exclusive-neanderthal-minibrains-grown-dish 

20. Is the Neanderthal Theory of Autistic brain a reasonable scientific theory?https://psychology.stackexchange.com/questions/1314/is-the-neanderthal-theory-of-autistic-brain-a-reasonable-scientific-theory


21. Effects of Neanderthal DNA on Modern Humans

https://www.the-scientist.com/daily-news/effects-of-neanderthal-dna-on-modern-humans-30787

22. Human-Neanderthal gene variance is involved in autism

https://medicalxpress.com/news/2016-08-human-neanderthal-gene-variance-involved-inautism.html 

23. Autism unsurprised; diagnostic camouflage; Neanderthal legacy and more

https://www.spectrumnews.org/news/spotted/autism-unsurprised-diagnostic-camouflage-neanderthal-legacy/

24. Why we get autism but our Neanderthal cousins didn'thttps://www.newscientist.com/article/dn25443-why-we-get-autism-but-our-neanderthal-cousins-didnt/


25.

https://forbetterscience.com/2018/07/02/the-anti-social-mini-brains-of-neanderthals/

26. I owe it all to my Neanderthal genes

https://statmodeling.stat.columbia.edu/2016/04/25/fun-comments-at-the-sister-blog/ 

27. Które geny odziedziczone po neandertalczykach wciąż nami sterują? Zdziwicie się

http://wyborcza.pl/7,75400,21443332,jakie-geny-odziedziczone-od-neandertalczykow-wciaz-nami-steruja.html

28. Obudź w sobie neandertalczyka. Jego geny ma każdy z nas
wyborcza.pl/1,145452,18080421,Obudz_w_sobie_neandertalczyka__Jego_geny_ma_kazdy.html 


29. Neandertalczyk miał żyłkę do technologii

https://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/264169,Neandertalczyk-mial-zylke-do-technologii


Aby być na bieżąco polub fanpage ;)